11 listopada 2018

 

Odczekaj chwilę na załadowanie wszystkich zdjęć.

SŁOWO DO PIELGRZYMÓW

BARDZO DRODZY I KOCHANI PĄTNICY 13-PIESZEJ PIELGRZYMKI ŚWIDNICKIEJ


Zwykle było tak, że gdy spotykałem w ciągu roku kogokolwiek z pielgrzymów wołałem z daleka: CZY WIESZ, ŻE JUŻ 31 LIPCA BLISKO?  Pątnikom „Ziemi Wałbrzyskiej” - … że 30 lipca blisko? Na ogół wszyscy od razu wiedzieli o co idzie. Mądrze kiwali głowami i z uśmiechem od ucha do ucha zapewniali, że TAK!

W tym roku pytam inaczej: CZY WIESZ, ŻE JUŻ 2 SIERPNIA BLISKO? Tym razem pierwszym odruchem jest szerokie rozwarcie oczu, czyli tzw. wytrzeszcz. Zamiast „TAK”, słyszę pytanie: „druuugi??? sierpnia???”, ze szczególnym akcentem na słowo „drugi?”
… A tak! Właśnie, że 2-gi! Wychodzimy we wtorek 2 sierpnia z … HENRYKOWA! Po Mszy św. o godz. 11.00! Popatrzcie w kalendarz: 31 lipca mamy w Polsce Papieża i zakończenie Światowych Dni Młodych. Będziemy w Krakowie.

Na Jasną Górę musimy przyjść, jak zawsze, 9 sierpnia. Za dużo tego, by pisać dlaczego nic się nie dało przesunąć w Częstochowie. Jedynie, co nam pozostało, to skrócić pielgrzymkę o 2 dni. Po konsultacjach z naszymi Księżmi Biskupami stanęło, że wtorek, 2 sierpnia, Henryków. Zatem tak się nastawcie!

Z Przewodnikami grup umówimy się, czy wasze bagaże załadujecie na pielgrzymkowe ciężarówki u siebie, czy dopiero w Henrykowie. Ale na to mamy jeszcze czas.

Nasza 13 pielgrzymka już z cyfry zapala do eksplozji entuzjazmu! Przecież to liczba umiłowana przez Maryję! Na dni swoich objawień w Fatimie wybrała „trzynastkę!” Czy trzeba wierzącemu więcej? Do tego rok 2016 to WIELKA WIGILIA przed JUBILEUSZEM 100- lecia objawień  fatimskich.

Dla nas, Polaków, rok 2016 to aż 1050 ROCZNICA CHRZTU POLSKI! Zaś dla nas - Diecezjan Świdnickich - 50 LECIE KORONACJI CUDOWNEJ FIGURKI MATKI BOŻEJ STRAŻNICZKI WIARY W BARDZIE! Zauważcie po datach, że koronacja była związana z Polskim Millenium 1996!

Jak to dobrze, że mamy zawsze swój BARDZKI EPILOG.
Będzie to w sobotę 8 października. Godz. 16.00. Zapamiętajcie w swych kalendarzach!!!

Wiecie, ja powoli przygotowuję się do „pielgrzymkowej emerytury”. Oczywiście za „Bóg zapłać!” i za Wasze modlitwy. Nie ma rady. Pesel mi się rozciągnął, kolana rozdygotały etc. Nawet artroskopia nie pomogła… Pewnie od przyszłego roku przesiądę się już na dobre na „fotel”  HONOROWEGO GŁÓWNEGO PRZEWODNIKA. Moje zaś miejsce „głównego” przejmuje KS. KRZYSZTOF IWANISZYN. Dawniej przewodnik „piątki”, od wielu lat Ojciec Duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy.
W tym roku wystąpimy RAZEM. Ks. Krzysztof już przejął odpowiedzialność za program formacyjny pielgrzymki.  Ja spróbuję dopilnować logistyki.

 


Ks. Romuald – Przewodnik Główny