Dzień zerowy Gr.6 Ziemia Wałbrzyska 30 lipca 2013 r.

WIEŚCI Z TRASY 10 PPŚ - 2013

Dzień zerowy

Gr.6 Ziemia Wałbrzyska

30 lipca 2013 r.

Etap: Wałbrzych – Świdnica - 23 km.

 

„ Celem tegorocznej pielgrzymki jest odnowienie fundamentu twojej wiary, pogłębienie twojej relacji z Bogiem, z Jezusem Chrystusem, pogłębienie życia chrześcijańskiego oraz przygotowanie cię do służby w Kościele poprzez otwarcie się na dary, jakie udziela tobie Duch Święty. Zastanów się, czego oczekujesz wyruszając w tym roku- w Roku Wiary – na pielgrzymi szlak?” ( Dziennik Duszy Pielgrzyma- Dzień 0 )

W nocy przez Wałbrzych przeszła nawałnica. Obfite opady deszczu, błyskawice, porywisty wiatr dokonał wielu zniszczeń. Ranek chłodny ( 15,5 stopnia), pochmurny lecz bezdeszczowy. Po wielu dniach upalnych, wręcz tropikalnych, chłód poranka cieszy. Wtorek, gr. 6 rusza do Świdnicy. Od rana w wielu domach krzątanina, pątnicy muszą przed Mszą zdążyć oddać bagaże. Tradycyjnie w kolegiacie św. Aniołów Stróżów o g. 10. rozpocznie się modlitwa pod przewodnictwem ks. inf. Juliana Źrałko. – Zapisanych mamy 80 pielgrzymów, ale to nie jest jeszcze pełna liczba – dzieli się ks. Marek Brożyna SAC, przewodnik gr. 6. – Nie spłynęły jeszcze informacje z kilku parafii, a jak uczy doświadczenie, część pątników gr.6 zaczyna pielgrzymowanie od Świdnicy i tam też w punkcie pielgrzymkowej informacji się zapisują. Myślę, że przekroczymy liczbę stu. W grupie wałbrzyskiej pielgrzymuje 9 księży, 1 diakon i 3 kleryków – podkreśla ks. Marek. Między godziną 8 a 9, na przemian pojawiają się lekki deszczyk i skrawki błękitnego nieba. I tak pozostanie już do południa. Msza zgodnie z planem rozpoczęła się o godz.10.00. W wałbrzyskiej świątyni zebrali się pątnicy i osoby towarzyszące. W sumie około 300 osób. Uroczystą Mszę koncelebrowało 14 księży, na czele ze wspomnianym wcześniej ks. seniorem Julianem Źrałko, ks. Bogusławem Wermińskim prepozytem kolegiaty, ks. prał. Romualdem Brudnowskim, głównym przewodnikiem pielgrzymki, ks. Markiem Brożyną SAC, przewodnikiem gr.6 oraz inni kapłani z Wałbrzycha i okolic. We Mszy modlili się klerycy Świdnickiego Seminarium, siostry zakonne oraz prezydent miasta dr Roman Szełemej. – Cieszę się ogromnie waszą obecnością – zwracał się ks. Wermiński, gospodarz. – Idziecie do Maryi, aby uczyć się czuwać, czuwać w sumieniu, by służyć ludziom, ojczyźnie. Życzę wam wytrwałości – podkreślał kapłan. – Niech nasza wspólna modlitwa umocni na trudy pielgrzymie – kierował swoje słowo ks. infułat. W homilii ks. Brudnowski podkreślał hasło pielgrzymki „ Panie, przymnóż nam wiary”. Wskazywał na wiarę jako służbę. – Patrzmy na Maryję, która jawi się nam jako Służebnica. Uczmy się wiary jako służby – zauważał. – Każdy z was drodzy pielgrzymi, otrzymał specjalną książeczkę „ Dziennik Duszy Pielgrzyma”, zachęcam, aby solidnie z niej korzystać. Wieczorami spotykajcie się w małych grupkach i rozważajcie usłyszane Słowo w ciągu drogi. Wróćmy z tej pielgrzymki odmienieni. Radość ze spotkania i wspólnej modlitwy towarzyszyła pielgrzymom. W gr. 6 idzie wiele małych dzieci i to po raz kolejny, najmłodszy pielgrzym jedzie w wózeczku, najstarsza siostra przekroczyła 70 rok życia, na pielgrzymce po raz trzydziesty pierwszy. Po Mszy ulicami miasta pielgrzymi wyruszyli do Świdnicy.

 

Wieczorny Apel

 

Droga z Wałbrzycha do Świdnicy przebiegała bez żadnych przykrych niespodzianek, słoneczko dogrzewało, a od Witoszowa, gdzie pielgrzymi mieli dłuższy postój i posiłek, orzeźwiał lekki wiaterek. Na miejsce przybyli około godz. 18. W dobrych nastrojach i ze śpiewem na ustach. Pierwsze 23 kilometry już w nogach, pozostało jeszcze około 260 km. Wieczorny Apel zaplanowano o godz. 20.30. I tak też się stało, niespodziankę pielgrzymom zrobił ks. bp. Ignacy Dec, który wziął udział w wieczornej modlitwie gr.6. Pielgrzymi nie kryli radości z obecności Pasterza Diecezji pośród nich. Wspólny śpiew, pląsy ożywiły wszystkich obecnych w świątyni Matki Bożej Królowej Polski. W rozważaniach bp. Ignacy nawiązał do czytań liturgicznych z dnia. – Podczas Mszy św. otrzymujemy duchowy pokarm na cały dzień – zauważał kapłan. – W dzisiejszym pierwszym czytaniu z Księgi Wyjścia, mogliśmy usłyszeć o Mojżeszu prowadzącym lud oraz o tym, że cały naród oddawał pokłon Bogu. Drodzy pielgrzymi, również i wy, ponoszący trud pielgrzymowania, wspólną modlitwę, śpiew, oddajecie Panu Bogu pokłon. I bardzo was proszę, abyście wzbudzili w sobie taką intencję, niesienia pielgrzymowaniem Panu Bogu Pokłon. Fragment Ewangelii dotyczył przypowieści o chwaście, usłyszeliśmy, że obok pszenicy rośnie również chwast. Pan Bóg pozwala na to, aby obok dobra było obecne zło. My w życiu spotykamy się ze złem, ludzie często są wabieni złem, które przybiera pozory prawdy. Ale to jest kłamstwo, fałsz.
A fałsz nigdy nie może stać się prawdą. Uważajmy na to. Pan Bóg wskazuje, że podczas żniw oddzieli gospodarz pszenicę od chwastów. Na końcu czasów, Pan Bóg oddzieli dobro od zła, będzie segregacja. Kierujmy się w życiu dobrem. Słuchajmy Pana Boga. Idziecie do Częstochowy pod hasłem: „ Panie przymnóż nam wiary”. Zadanie przed wami jest takie abyście wrócili odnowieni. To jest bardzo ważne. Papież Franciszek na zakończenie Światowych Dni Młodych, zwracał się właśnie do młodych: „ jesteście posłani”. Tak i ja mówię do was, wy również jesteście posłani, do swoich rówieśników, mam tu na myśli zwłaszcza młodzież. Niech młodzież ewangelizuje młodzież. Ale to jest zadanie na przyszłość, teraz podejmijcie trud odnowienia wiary – podkreślał pasterz. – Poprzez waszą decyzję pielgrzymowania jesteście błogosławieni – zwrócił się do pielgrzymów bp. Dec. – Patrzę w twarz każdej i każdego z was, chcę je zapamiętać oczami i sercem, cieszę się każdym z was, każdego dnia będę pamiętał o was w moich modlitwach, kiedy spojrzę na zachmurzone niebo, wspomnę, że jest wam ciężko, bo pada deszcz, kiedy ujrzę mocne promienie słoneczne, wspomnę, że jest wam ciężko bo skwar wam dokucza. Będę duchowym pielgrzymem, każdego dnia, bez wyjątku złączony z wami modlitwą, w pierwszych dniach was będę odwiedzał, 8 sierpnia wieczorem dojadę na wieczorny Apel przed Cudownym Obrazem, a 9 sierpnia będę czekał na was u stóp Maryi. Na zakończenie wieczornych rozważań bp. Ignacy udzielił błogosławieństwa oraz dodał, że już musi iść, ponieważ chce się przygotować do homilii podczas Mszy w katedrze na rozpoczęcie X jubileuszowej Pielgrzymki. – Teraz już muszę iść, chcę przygotować dla was duchową strawę na drogę, później po Mszy tradycyjnie wyjdę z wami na obrzeża miasta. Niech Duch Święty napełni was radością! Do zobaczenia – zakończył. Zebrani burzą oklasków nagrodzili obecność, modlitwę i słowa swojego pasterza. Wszyscy udawali się na nocny spoczynek pełni radości. Nazajutrz pobudka o 7.20., natomiast o 8.35 porządkowi poprowadzą grupę 6 do katedry na Mszę św., która rozpocznie się o g.10.00.

 

Tekst i foto: Tomasz Pluta

 

Uprzejmie informujemy, że relacje i zdjęcia z każdego dnia pielgrzymkowego w zależności od możliwości technicznych, zamieszczone będą w godzinach wieczornych lub w najbliższym możliwym terminie.