Dzień dziewiąty 8 sierpnia 2013 r. ( czwartek )

WIEŚCI Z TRASY 10 PPŚ - 2013

Dzień dziewiąty

8 sierpnia 2013 r. ( czwartek )

Etap: Jezioro – Częstochowa Kawodrza - 21 km.

„Przyjaciele Jezusa wspierali się wzajemnie pod Jego Krzyżem. Jan zabrał Matkę do siebie. Rozejrzyj się dookoła siebie: tylu tutaj braci i sióstr, którzy są przy tobie! To Kościół – dar Jezusa dla ciebie. Weź Kościół do siebie.” ( Dziennik Duszy Pielgrzyma – Dzień 9).

Poranek tradycyjnie zapowiada upalny dzień. O godz.4 bracia z kuchni rozpoczynają pracę. Grzeją wodę, tak aby pielgrzymi mogli przed wyjściem napić się gorącej herbaty czy kawy. – W ciągu całej pielgrzymki spalamy 3 – 4 metry drzewa – dzielą się w rozmowie bracia
z kuchni. – Ciężko jest – odpowiadają pytani o pracę na bazie. – Ale to jest nasz wkład
w pielgrzymkę – dodają radośnie. Na długo przed pobudką siostra Zofia z gr. 6 gimnastykuje się. Przysiady, pompki. Pomimo 74 lat, świetna kondycja. Nie bierze żadnych lekarstw. Zdrowa i pełna energii. – W domu też rano i wieczorem gimnastyka – dzieli się w rozmowie. Pielgrzymować zaczęła w wieku 40 lat. Od tamtej pory pielgrzymowała 32 razy. Nigdy nie skorzystała z podwózki na pielgrzymce. Chodzi szybkim tempem, jest szczupła i nie wygląda na swoje lata. Młodzi pełni podziwu spoglądają na s. Zofię. O g.5 budzi się pielgrzymkowe miasteczko. Kilkadziesiąt minut później wyruszają w drogę. Po godz.10 docierają do „ Górki Przeprośnej”. Tam tradycyjne przeprosiny i podziękowania. Okazja do spowiedzi. Przed g.11 rozpoczyna się Msza św. - ostatnia pod „ chmurką”. W homilii ks. Romuald nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii wskazywał na swoisty egzamin jaki przeprowadził Pan Jezus. – Pierwsze pytanie jakby z teologii – podkreślał ks. Romuald. – Pan Jezus pytał za Kogo Go uważają. Ten egzamin zdali. I później pytanie głębsze, ważniejsze dotyczące wiary. Spytał, a za kogo wy mnie uważacie? Zwróćmy uwagę na Piotra, który również ten egzamin zdaje, wskazuje na Jezusa jako Syna Bożego. Ale Pan Jezus wyjaśnia mu, że wie to, ponieważ Bóg Ojciec mu to objawił. Ks. Brudnowski przypomniał również scenę w której Piotr chciał przyjść do Jezusa po wodzie, kiedy zwątpił zaczął tonąć i wołał na ratunek Jezusa. – Biedak w panice zapomniał, że potrafi pływać – zauważał kapłan. - Zobaczcie kiedy wołał o ratunek Jezus natychmiast przyszedł z pomocą. To słowo natychmiast jest bardzo ważne. Jak widzimy nawet będący najbliżej Jezusa mogą zwątpić. Ważne, aby po ratunek iść do Jezusa. My pielgrzymujemy z prośbą o przymnożenie wiary. Ważne, abyśmy pamiętali, że w chwili słabości, trudów Pan Jezus jest bardzo blisko, zwracajmy się do Niego po ratunek. Po Mszy dłuższy postój na prośbę pielgrzymów. Później sprawne wyjście, odczuwalna temperatura powietrza około 38 stopni. Kolejne rekordy. Na bazę do Kawodrzy docierają okołog.14.40. Tego dnia wieczorny Apel w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze poprowadzi ks. bp. Ignacy Dec. Transmisja na żywo w Telewizji Trwam, w Radio Jasna Góra oraz relacja w Radio Rodzina. Pielgrzymi indywidualnie docierają na Jasną Górę. Ks. Romuald Brudnowski wraz z najbliższymi współpracownikami stają przy biskupie przed Cudownym Obrazem.

Uprzejmie informujemy, że relacje i zdjęcia z każdego dnia pielgrzymkowego w zależności od możliwości technicznych, zamieszczone będą w godzinach wieczornych lub w najbliższym możliwym terminie.