Dzień dziesiąty 9 sierpnia 2013 r. ( piątek )

WIEŚCI Z TRASY 10 PPŚ - 2013

Dzień dziesiąty

9 sierpnia 2013 r. ( piątek )

Etap: Częstochowa Kawodrza - Jasna Góra - 7 km.

„ Madonno Czarna Madonno, jak dobrze Twym dzieckiem być. O pozwól Czarna Madonno
w ramiona Twoje się skryć”


Piątkowy poranek różni się od tych wcześniejszych. Nie tylko temperaturą, która zdecydowanie jest niższa niż w poprzednich dniach, ale również tym, że pomimo planowanej pobudki o g.4.45, na długo wcześniej po polu namiotowym krzątają się pielgrzymi. Chcą się przygotować na wejście, o niczym nie zapomnieć. Tak więc oficjalne budzenie jest tylko formalnością. Nie ma też potrzeby poganiania, wszyscy bardzo sprawnie ustawili się do wyjścia. Od wczesnych godzin rannych docierają pielgrzymi zmotoryzowani, autokarami, samochodami. Razem z pielgrzymami pokonają ostatnie 7 km Dziesiątej Jubileuszowej Pielgrzymki. To już finał i jak na jubileusz przystało niezwykły. – Chcielibyśmy przyjechać do was na pole namiotowe i relacjonować wejście na Jasną Górę – usłyszałem w słuchawce głos dziennikarza z Telewizji Polskiej. – Będziemy mieli wejście na żywo w TVP Info. – dodaje po chwili. I tak się stało. O g. 6.45. podczas wejścia na żywo opowiadałem wspólnie z ks. Robertem z gr. 3 o pielgrzymce, a kamery pokazywały rozradowaną pielgrzymkę wchodzącą w Aleje NMP. Ponowne wejście o g.7.35, kiedy zaczynała się prezentacja na Wałach Jasnogórskich, wywiadu udzielali bracia z gr. I. Trzeba przyznać, że to duże wyróżnienie dla naszej młodej pielgrzymki. Dla mnie osobiście jako rzecznika to również olbrzymia satysfakcja, że ta posługa medialna realizowana od 2006 roku, ( z przerwą w roku 2012 – z uwagi na nagłą chorobę i pobyt w szpitalu) przynosi coraz większe owoce – relacje w mediach lokalnych, portalach internetowych, zainteresowanie dziennikarzy pielgrzymką przed i w trakcie. Również cieszy rozwój naszej strony internetowej, która w zaledwie dwa lata osiągnęła prawie 250 tys. wejść. Właśnie dzięki tej stronie kontakt ze mną pozyskała Telewizja Polska. Dziennikarze są pod wrażeniem naszej organizacji. Kiedy pytają gdzie będą pielgrzymi o g.6.45, ponieważ wtedy będzie wejście na żywo, nasz główny porządkowy Darek bez zastanawiania wskazuje wejście w Aleje NMP. I dokładnie tak się stało. Nie mogli wyjść z podziwu, pochwalono nas za to na wizji. W dobrym klimacie przedstawiono naszą pielgrzymkę, za co jesteśmy wdzięczni i tą drogą pozdrawiamy Żanetę - kierownika produkcji oraz Przemka – dziennikarza z TVP oraz operatorów kamer i techników z wozu transmisyjnego - dziękujemy za transmisję. Prezentacja grup zgodnie z planem rozpoczęła się około g.7.30. Pozdrawiają nas z Wałów ks. bp. Dec wraz z duchownymi z diecezji świdnickiej. Wszystkie grupy kolorowe, rozśpiewane, na twarzach radość i szczęście, doszli.

Msza o g.9. W homilii ks. biskup pokrzepia. – Patrzycie w oczy Maryi, ale również Maryja patrzy w oczy każdej i każdego z was – mówił. Wskazywał również na dwa elementy wiary, opierając się na opisie cudu w Kanie Galilejskiej zaznaczał, że wiara po pierwsze musi być zaufaniem do Jezusa na wzór Maryi, po drugie musi wiązać się ze służbą na wzór sług, którzy napełnili stągwie wodą. – Słudzy usłyszeli słowa: zaczerpnijcie i zanieście – podkreślał bp. Ignacy. – Tak i wy drodzy pielgrzymi, zaczerpnęliście tego trudu pielgrzymkowego, skwaru
i zmęczenia, ufamy, że pogłębiliście swoją wiarę, zaczerpnęliście nowych sił duchowych tak więc na wzór sług z Kany Galilejskiej, skoro zaczerpnęliście to zanieście, podzielcie się otrzymanym darem z innymi. Bądźcie misjonarzami – zachęcał. Przed końcowym błogosławieństwem ks. bp. Dec trzykrotnie z pielgrzymami poprosił przed Obliczem Czarnej Madonny: „ Panie, przymnóż nam wiary”. Zaraz po Mszy biegnę do mojej Redakcji Tygodnika Niedziela – zrzucam foty z aparatu i składamy z Julią Lewandowską szybciutko do druku gazetę. Już w przyszłą niedzielę, na łamach Tygodnika Niedziela – nasza pielgrzymka. Cieszę się ogromnie. Wszystko poszło sprawnie. Około g.13.30 wejście na żywo w Radio Rodzina – relacjonuję już z drogi powrotnej, łezka w oku się kręci. Jeszcze jedno wejście mam tuż przed g.21 na chwile przed katechezą „ Orzecha”. Prowadzący Studio Pielgrzymkowe wypytują mnie o powrót pielgrzymów świdnickich do domu i nie ukrywają smutku, że już kończy się to studio. Dziękuję Pawle, Karolino za wasz trud, dzięki któremu pielgrzymka świdnicka dwa razy dziennie mogła docierać do duchowych pielgrzymów na żywo z trasy. Przede wszystkim dziękuję Panu Bogu za to, że dał mi łaskę uczestnictwa w X Jubileuszowej Pielgrzymce. Przyszłość pokaże w jaki sposób i przez kogo posługa medialna pielgrzymki będzie realizowana. Ja pragnę z głębi serca podziękować za 7 pielgrzymek świdnickich w których miałem szczęście uczestniczyć. Starałem się wkładać całe serce w wykonywaną pracę. Uprzejmie proszę drodzy pielgrzymi o nadsyłanie swoich osobistych relacji z uczestnictwa w pieszym pielgrzymowaniu. Wiem, że macie piękne doświadczenia. Wszelkie informacje na stronie pielgrzymki. W razie pytań można do mnie dzwonić. Napiszmy wspólnie książkę. Bądźmy misjonarzami. Szczęść Boże.

Tomasz Pluta

Rzecznik Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę

Dziennikarz Tygodnika Katolickiego „ Niedziela”- Edycja Świdnicka

Moderator strony www.pielgrzymka-swidnicka.pl

Uprzejmie informujemy, że relacje i zdjęcia z każdego dnia pielgrzymkowego w zależności od możliwości technicznych, zamieszczone będą w godzinach wieczornych lub w najbliższym możliwym terminie.