Odczekaj chwilę na załadowanie wszystkich zdjęć.

Wieści z trasy 13 PPŚ 2016 - dzień 1 (wtorek)

 

13 Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną GóręDzień Pierwszy:
wtorek - 2 sierpnia 2016 r.
HENRYKÓW --> PRZEWORNO - 14 km

Godz. 11.00 - Uroczysta Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymki w kościele Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela w HENRYKOWIE.
Bezpośrednio po Mszy św. wymarsz do PRZEWORNA przez Henryków, Jasienicę, Nowinę i Dzierżkową.
Baza noclegowa w PRZEWORNIE.

Pielgrzymkowa świąteczna codzienność w oczach pierwszego Głównego Przewodnika, Ks. Romualda…

Wnet nastanie wieczór i poranek, DZIEŃ PIERWSZY!
Wtorek, 2 sierpnia 2016 r.

Pójdziemy z Henrykowa do Przeworna. My, Przewodnicy Główni: ks. Romuald Brudnowski i ks. Krzysztof Iwaniszyn, czujemy „święte podekscytowanie”… Po pierwsze: pierwszy raz nie z Wałbrzycha, nie z Kłodzka, nie z Ząbkowic i nie ze stolicy diecezji – ŚWIDNICY, a z … HENRYKOWA! Dotąd zawsze tu jedynie odpoczywaliśmy podejmowani królewskim jedzeniem przygotowywanym przez gościnnych parafian. To się nie zmieniło. I tym razem tak będzie. Ale jakby się „doświęciło”, bo doszła nam aż MSZA ŚW. i to z udziałem dwóch Biskupów: Pasterza naszej diecezji Ks. Biskupa Ignacego Deca, oraz Gościa z dalekiego Kazachstanu – Ks. Arcybiskupa Tomasza Pety. Po drugie: pierwszy raz we dwóch: Ks. Krzysztof i ja – Ks. Romuald. Będzie to niezwykłe doświadczenie. Obaj pragniemy tak się poruszać, aby Jezus był między nami i by Jezus pośrodku objął główne przewodnictwo. „Gdzie dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” (Mt.18,20). My, wystarczy, abyśmy „trwali we wzajemnej miłości”. „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem (…) Po tym wszyscy poznają, żeście uczniami moimi…” (J 13,34-35) To jest możliwe! Coś takiego „przerabialiśmy” na Pieszej Pielgrzymce Wrocławskiej z moim serdecznym Przyjacielem w kapłaństwie, słynnym ks. Aleksandrem Radeckim. Po trzecie: ile nas będzie? Ze względu na Światowe Dni Młodzieży w Polsce i obecność Ojca Świętego w czasie, gdy zwykle wyruszamy, musimy zacząć dwa dni później. A to oznacza, że tegoroczne „Rekolekcje w Drodze” będą o dwa dni krótsze. Czy to naszej pielgrzymce pomoże, czy raczej zaszkodzi? Czy rozgrzani Duchem św. pątnicy Światowych Dni Młodych zechcą przedłużyć tamte rekolekcje o te, piesze świdnickie? Czy ludzie, którym trudno zdobyć urlop na 10 dni, albo trudno iść przez 10 dni, pójdą liczniej, bo krócej? Zobaczymy. Na etapie przygotowań do pielgrzymki doświadczaliśmy, jak co roku, - a może jeszcze bardziej - ogromnej życzliwości i niesamowitej dobroci. Było i tak, że aż dech zapierało w piersiach i łzy wyciskało z oczu za obdarowywanie nas nieprawdopodobnym zaufaniem… To są znaki Bożego błogosławieństwa! A „jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam?” (Rz 8,31) Wiemy, że w Przewornie na nas czekają. Od 13 lat doświadczamy ogromnej przyjaźni. Przedpielgrzymkowe spotkania w Urzędzie Gminy należą do najmilszych spotkań z samorządowcami. W zeszłym roku zaskoczył nas przepięknie Pan Sołtys z całą Radą Sołecką. Podjęto całą pielgrzymkę grochówką wojskową prosto z kotła i kiełbasą z rożna. Wielkoduszni Przewornianie i na ten rok zapowiedzieli gościnę. W tamtym roku był z nami i jadł z nami Ks. Biskup Ignacy Dec. Może i w tym roku się uda! A już całkiem nie posiadalibyśmy się z radości, gdyby mógł zaszczycić nas w Przewornie także Dostojny Gość z Kazachstanu, Ks. Arcybiskup Tomasz Peta. Owszem, zobaczymy Go w Henrykowie przy ołtarzu, ale gdyby tak jeszcze tu, przy kotle w Przewornie… Pierwszy dzień zakończymy apelem radości pod przewodem Grupy 1 z Ks. Krzysztofem Krzakiem na czele.

***

Fot. Janusz i Jan Engel

POWRÓT

 

Uprzejmie informujemy, że relacje i zdjęcia z każdego dnia pielgrzymkowego w zależności od możliwości technicznych, zamieszczone będą w godzinach wieczornych lub w najbliższym możliwym terminie.