Odczekaj chwilę na załadowanie wszystkich zdjęć.

Wieści z trasy 13 PPŚ 2016 - dzień 4 (piątek)

 

13 Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę


Dzień Czwarty:
piątek - 5 sierpnia 2016 r.
PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
POPIELÓW --> LASKOWICE - 32 km


Trasa wiedzie przez Ładzę, MURÓW, Zagwiździe, Morcinek, Stare Budkowice.
Msza św. po drodze w parafi p.w. Trójcy św. w Murowie
Baza noclegowa w LASKOWICACH.

***

Pielgrzymkowa świąteczna codzienność w oczach pierwszego Głównego Przewodnika, Ks. Romualda…

…I tak upłynął wieczór i poranek, DZIEŃ CZWARTY...

„Zacznijcie wargi nasze chwalić Pannę Świętą…” Tak się rozpoczął czwarty dzień pielgrzymowania. Pamiętaliśmy od razu, że to dzień Matki Bożej Śnieżnej, że także w naszej diecezji Ją mamy na Górze Iglicznej, że koronował nam Ją sam św. Jan Paweł II w 1983 r. we Wrocławiu, że czcimy Ją u nas pod imieniem „Przyczyny Naszej Radości”…
Przypomniano też – albo … pouczono tych, co nie wiedzieli - że obraz Matki Bożej Śnieżnej to słynny „Salus Populi Romani” z najpierwszej i największej bazyliki w Europie – „Santa Maria Maggiore”. Że na polecenie św. Jana Pawła, wykonano kopię w formie mozaiki na Placu św. Piotra w Rzymie, by patrzyła na gromadzący się tam nieustannie lud i dawała poczucie bezpieczeństwa. Stało się to po zamachu na św. Papieża w maju 1981 r. No i jeszcze jedno! Kopia tej niezwykłej ikony przemierza świat wraz z wielkim krzyżem wyznaczając drogę Światowym Dniom Młodzieży. 31 lipca br. poleciała do dalekiej Panamy.
Nie zapomnieliśmy też, że dziś Pierwszy Piątek Miesiąca, a więc dzień Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zrobiliśmy tak: pierwszą połowę dnia poświęciliśmy Matce Najświętszej. Drugą – Sercu Pana Jezusa.
Przed dojściem do bazy w Laskowicach odwiedził nas Ks. Biskup Ignacy Dec wraz z Ks. Arcybiskupem Tomaszem Petą z Kazachstanu. Obaj Pasterze wracali z Krakowa z pogrzebu Ks. Kardynała Macharskiego. Odwiedziny sprawiły nam wielką radość.
Czekaliśmy na godz. 20.00. Miał się odbyć koncert uwielbienia Boga przed odpustem św. Wawrzyńca w Laskowicach. To długa laskowicka tradycja. Akurat w tym roku przedodpuście zbiegło się z naszą pielgrzymką. Około dwóch miesięcy temu zostaliśmy zaproszeni do wspólnoty modlitwy, śpiewów, radości etc. W ostatniej części programu miała się odbyć adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez nas. Do szlachetnego zadania przygotowany był Główny Przewodnik Formacyjny, Ks. Krzysztof Iwaniszyn.
Najpierw zagrała zaproszona na okoliczność orkiestra dęta. Było to naprawdę piękne! Potem zaśpiewał chórek dziecięcy ze Starych Budkowic. Dzieci, zwłaszcza śpiewające, zawsze są wdzięczne i wzruszają. Śpiewały pięknie.
Mieliśmy jeszcze po dzieciach niespodziankę. Otóż od dwu dni idzie z nami Siostra Klawerianka z Indii. Została na krótki czas w Polsce po Światowym Dniu Młodzieży. Opiekuje się nią Siostra Klawerianka ze Świdnicy. Porozumiewają się w języku włoskim. Siostra z Indii wykonała indyjski taniec religijny.
Na tę okoliczność przebrała się w charakterystyczny strój spod tamtej szerokości geograficznej. Występ był bardzo inny i bardzo się wszystkim podobał. Kilka minut przed wyjściem na estradę hinduskiej zakonnicy zaczęło padać.
Deszcz się wzmagał i wzmagał… Gdy siostrzany występ dobiegł końca nie było już możliwości na adorację. Pobłogosławiliśmy zmoczonych „uciekinierów”. Niektórych błogosławieństwo wzięło od pleców, bo tak uciekali…

Fot. Janusz i Jan Engel

POWRÓT

 

 

 

Uprzejmie informujemy, że relacje i zdjęcia z każdego dnia pielgrzymkowego w zależności od możliwości technicznych, zamieszczone będą w godzinach wieczornych lub w najbliższym możliwym terminie.