Odczekaj chwilę na załadowanie wszystkich zdjęć.

Wieści z trasy 14 PPŚ 2017 - dzień 5 (piątek)

 

DZIEŃ PIĄTY. 4 sierpnia 2017r. I Piątek Miesiąca.
RADOSZOWICE - POPIELÓW - 28 km

 

Wymarsz przez Gracze. Magnuszowice, Oldrzyszowice, Przeczę, SKOROGOSZCZ, Kolonię.
Msza św. prymicyjna po drodze w parku w Skorogoszczy.
Baza noclegowa w POPIELOWIE.


Pątniczy Pierwszy Piątek, 4 sierpnia 2017 r.

Miały to być codzienne relacje. Pątnicze doby mkną jednak za szybko. Aniśmy się obejrzeli a to już piąty dzień. Idziemy do Popielowa. Na dłużej zatrzymaliśmy się w Skorogoszczy.
Tu tradycyjnie Msza św. prymicyjna. Tym razem tylko jeden prymicjant.
Na szczęście -  pielgrzym. Idzie z nami od początku.
Wysłuchaliśmy pięknego kazania Ks. Piotra Gołucha. Wrócił dopiero co z KUL-u.
Jeden z nas odprawiał za 10-letnie małżeństwo z trójką dzieci. Czwarte w drodze. Fakt warty odnotowania, bo przed dekadą, dokładnie w tym miejscu ślubowali sobie i Bogu. Podnosiła nas ich wierność. Czuliśmy się dumni!
Po Mszy św. prymicyjne błogosławieństwo. Zaraz potem prawdziwie piątkowy obiad przygotowany przez parafian Skorogoszczy.
Wieczorem czeka nas nabożeństwo pokutne. Wszak to piątek, do tego pierwszy piątek.
Trasa od samego początku jest katorżnicza. Niesamowite upały.
Pielgrzymkowa służba medyczna ma sporo roboty.
Czuje się jednak opiekę Opatrzności nad nami.


Trzy razy był już z nami Ks. Biskup Ignacy Dec. Najpierw w katedrze, gdyśmy wychodzili. Było to 31 lipca. Tego samego dnia wieczorem przybył na apel w Pieszycach. Trzeci raz znowu apel, tym razem w Zwróconej. Dwa razy cieszyliśmy się obecnością Ks. Biskupa Adama Bałabucha.
W Pieszycach 1 sierpnia przewodniczył porannej Mszy św. Na godz. 12.00 pojechał do Ząbkowic na Mszę św. dla „Ziemi Ząbkowickiej” i „Ziemi Kłodzkiej”.


W Grodkowie, 3 sierpnia, w pierwszy czwartek miesiąca, przyjechał do nas Ks. prałat Marian Janus z Kielc, krajowy koordynator pieszych pielgrzymek z ramienia Episkopatu Polski. Razem koncelebrowaliśmy Mszę św. Lubimy, gdy tak szlachetny i skromny człowiek w sutannie nas odwiedza. 


Niezwykle podniosłe są nasze tegoroczne apele. W Pieszycach, według dawnych świdnicko-pątniczych tradycji,  przewodniczył Główny Przewodnik Starszy – Ks. Romuald Brudnowski. Zapowiadał, że będzie w stylu retro. I tak było.

W Zwróconej przewodziła grupa 1. Było świadectwo diecezjalnego duszpasterza grup „AA”, następnie adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo na sposób ludzki.
W Radostowicach, 3 sierpnia, przewodniczył Ks. Krzysztof Papierz i grupa „5”. Jak zawsze przybyła do nas Matka Boża Strażniczka Wiary w znaku bardzkiej cudownej figurki.
W Jej obecności Ks. Krzysztof nakładał chętnym pątnikom szkaplerze. Było ich sporo. Prawie na koniec przemówił „Kustosz Większy Bazyliki Mniejszej” w Bardzie, ). Mirosław Grakowicz.
Znamy go dobrze i lubimy słuchać.
Począwszy od ubiegłorocznych „Rekolekcji w Drodze” pielgrzymkę powoli przejmuje Przewodnik Główny Młodszy, Ks. Krzysztof Iwaniszyn.

Planuje się, że za rok, na jubileuszowej 15 pielgrzymce,
Przewodnik Starszy „przesiądzie na tron Przewodnika Honorowego”.

Ks. Romuald

***

Foto. Jan Engel

 POWRÓT

 

 

Uprzejmie informujemy, że relacje i zdjęcia z każdego dnia pielgrzymkowego w zależności od możliwości technicznych, zamieszczone będą w godzinach wieczornych lub w najbliższym możliwym terminie.