Odczekaj chwilę na załadowanie wszystkich zdjęć.

Wieści z trasy 14 PPŚ 2017 - dzień 6 (sobota)

 

DZIEŃ SZÓSTY. 5 sierpnia 2017r. I Sobota Miesiąca.
POPIELÓW - LASKOWICE. 32 km  

Trasa wiedzie przez Ładzę, MURÓW, Zagwiździe, Morcinek, Stare Budkowice.
Msza św. po drodze w parafii pw. Trójcy Świętej w Murowie
Baza noclegowa w LASKOWICACH.

***

… Idziemy! Dziś już szósty dzień, 5 sierpnia 2017 r. Pierwsza Sobota Miesiąca

 Na pielgrzymce pięć razy trzeba wstawać bardzo wcześnie: dwa razy o 4.30 i trzy razy o 4.45.

Szóstego dnia „Rekolekcji w Drodze””, czyli dziś, w pierwszą sobotę miesiąca, przypadło na 4.30. Była pobudka, „Kiedy ranne wstają zorze”, „Ojcze nasz”, „Gwiazdo Śliczna”, „Zdrowaś Maryjo”, błogosławieństwo i o 5.30 … w trasę. Nim  stopy pątników sięgnęły asfaltu brodziły w obficie zroszonej trawie. Widok jak ze Starego Testamentu, gdy Żydzi wypełzali z Morza Czerwonego.

W Murowie Msza św. Przewodzi młody kapłan z Głuszycy, Ks. Adam Makiel, przewodnik grupy „3”. Czcimy Niepokalane Serce Maryi. Po kazaniu dla chętnych, przystąpienie do „duchowej adopcji dziecka poczętego”, którego życie zagrożone jest aborcją. To dzieło rozwija się na pielgrzymce już od wielu lat i nigdy nie brakuje wielkodusznych ratowników.

Ks. Sławomir, proboszcz z Murowa, absolwent KUL-u z doktoratem, przyjął nas jak zawsze bardzo serdecznie. Zaś parafianie przygotowali – też jak zawsze – przepyszny obiad. Dla sporej grupy nawet dwudaniowy. Niedługo po 12.00 nasza „karawana” ruszyła dalej wbijając się dzielnie w rozżarzone powietrze. Żal patrzeć, jak się męczą… Znakiem morderczego zmęczenia niech będzie zapowiedź kogoś przy mikrofonie z grupy „6”, która jako pierwsza wchodziła na bazę w Laskowicach: doszliśmy, szczęśliwej nocy… Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby akurat nie wybiła godzina 16.30…  

Generalnie jest całkiem dobrze. Ale wychodzą na jaw obszary uszkodzonych sumień. Najbardziej widać ducha krętactwa, niby nieszkodliwego kłamstwa, byleby osiągnąć swoje. Wiek nie gra roli. Są nawet tacy, po ciemku widać, że mocno draśnięci zębem czasu, którzy
z racji na siwy włos i doświadczenie powinni uczyć młodych dobrego, uczą, że … „pożal się Boże”. Jak może być dobrze? Ale wstyd… „Żal duszę ściska, serce boleść czuje…”

Dobra mamy jednak zdecydowanie więcej. Szczerość, oddanie, wielkoduszność, zaangażowanie… Otwartość na Boga, pragnienie Boga, pragnienie życia niebanalnego… Dlatego warto, a nawet trzeba iść na pielgrzymkę!

Ks. Romuald


Foto. Jan Engel

 POWRÓT

 

 

Uprzejmie informujemy, że relacje i zdjęcia z każdego dnia pielgrzymkowego w zależności od możliwości technicznych, zamieszczone będą w godzinach wieczornych lub w najbliższym możliwym terminie.