Odczekaj chwilę na załadowanie wszystkich zdjęć.

Wieści z trasy 15 PPŚ 2018 - dzień 6 (niedziela)

 

 

DZIEŃ SZÓSTY. 5 sierpnia 2018r. Niedziela.
POPIELÓW - LASKOWICE. 32 km

Trasa wiedzie przez Ładzę, MURÓW, Zagwiździe, Morcinek, Stare Budkowice.
Msza św. po drodze w parafii pw. Trójcy Świętej w Murowie
Baza noclegowa w LASKOWICACH.

 

Dzień szósty. Niedziela. 5 sierpnia 2018.

Już niedziela. Godzina prawie dziewiąta. Dzień zaczęliśmy najlepiej jak tylko możliwe: od Mszy św. Już o godz. 5.30 popłynęła nad Popielowem znad bazy na boisku pieśń na wejście. Po Eucharystii pielgrzymka ruszyła znowu w drogę. Około południa dojdziemy do Murowa. Będzie „Anioł Pański i modlitwa u grobu śp. Ks. Aleksandra Chmielowskiego, który przez wiele lat nas podejmował.


Dziś stacjonujemy w Laskowicach. Zapowiedział się Ks. Dziekan ze Strzegomia z całą chłodnią kolacji dla wszystkich pątników!


Wróćmy na chwilę do Popielowa. Dotarliśmy tam wczoraj zaawansowanym popołudniem. Nie dało się ukryć pątniczego zmęczenia. Umorusani, twarze wymazane jakąś mazią z kurzu i potu, ale szczęśliwi. W oczach radość, śpiew na ustach, co drugi podkulawiony, ale … co tam… Półmetek już za nami. Mówi się: teraz „z górki”. Wspominaliśmy przed- wczorajszy piątek. Przed oczyma przesuwał się gościnny Grodków, otwarci na wskroś Misjonarze św. Wincentego a’Paulo, kościół, w którym jest „to coś”, że tam tak dobrze. Nie mówię o Panu Jezusie, bo to „KTOŚ”… Tego akurat tłumaczyć nie trzeba. Ale to „coś”? Może mury „sokiem modlitwy nabrzmiałe”?


… A potem marsz do Radoszowic. Mniej więcej w połowie drogi - wioska Żelazna. Postój znowu pełen jedzenia. Pątnicy jednak dali radę…


Tym razem pielgrzymka nie klękała przed kościołem na ulicy. W trzech turach wszyscy wchodzili do środka. W tym roku bowiem ta niewielka parafia – zaledwie 700 mieszkańców – obchodzi stulecie istnienia. Kościółek św. Jadwigi Śląskiej, zawsze zadbany, został nadto pięknie – jak mówi Ksiądz Proboszcz – zrewitalizowany.


Kolejna baza to Radoszowice. Wzruszył telefon od Pani Sołtys: „niech pielgrzymka przejdzie przez całą wioskę, a nie na skróty – jak ostanie dwa lata – gdzieś od tyłu… Mieszkańcy o to proszą… Rozumiemy pielgrzymów, którym każdy metr mniej, to zysk, ale dla nas strata…” Zabrzmiało wzruszająco. To znaczy, że jesteśmy dobrym znakiem, że nas potrzebują…
O godz. 20.30 przybyła do Radoszowic Maryja w znaku Cudownej Figury z bardzkiego sanktuarium: ”Strażniczka wiary świętej”, Apel prowadziła „Grupa 3” – franciszkańska, z Kłodzka. Figurkę zaś przywiózł Redemptorysta – Ojciec Mirosław, kustosz z Barda. Ładnie współbrzmiały dwie tradycje zakonne: na brązowo franciszkańska i na czarno redemptorystowska.

 

ks.Romuald

***

 


Foto. Jan Engel

POWRÓT

 

 

Uprzejmie informujemy, że relacje i zdjęcia z każdego dnia pielgrzymkowego w zależności od możliwości technicznych, zamieszczone będą w godzinach wieczornych lub w najbliższym możliwym terminie.