Dzień 1

Etap Świdnica – Pieszyce

… widzimy we współczesnej Polsce coraz więcej biedy, coraz więcej absurdów. Co mamy robić? Kierunek dla wszystkich: Jasna Góra…”    ( bp. Ignacy Dec)

Noc i poranek deszczowy. Pielgrzymi do katedry dotarli jednak już bez deszczu. O g. 11 rozpoczęła się uroczysta Msza inaugurująca 8 Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Przewodniczył ks. bp. Ignacy Dec w asyście wielu kapłanów na czele z Głównym Przewodnikiem Pielgrzymki ks. prał. Romualdem Brudnowskim. Świątynię wypełnili pielgrzymi oraz parafianie, którzy przybyli na swoją niedzielną Eucharystię. Na samym początku ks. Romuald zameldował Biskupowi oficjalny start pielgrzymki. Uśmiech na twarzy dostojnika wyraził jego zadowolenie i radość z tego faktu. W homilii bp. Ignacy nawiązał do Ewangelii z dnia oraz do tradycji pielgrzymek. Homilię w całości zamieszczamy na naszej stronie, gorąco zachęcamy do zapoznania się z niezwykle ważnymi myślami i spostrzeżeniami naszego biskupa. Do pielgrzymów zwrócił się już tradycyjnie prezydent miasta Wojciech Murdzek, który życząc wytrwałości w drodze, gratulował decyzji o wzięciu udziału. – Życzę, żebyście po powrocie jako lepsi ludzie, wnosili to dobro w życie społeczności w których żyjecie – dodawał. Również z życzeniami zwrócił się bp. Ignacy. – Wróćcie ci sami, ale nie tacy sami –namawiał do wewnętrznej przemiany hierarcha. Po Mszy około g.12.15. na szlak wyruszyli pielgrzymi, pełni entuzjazmu i radości. Odprowadził ich do granic miasta bp. Ignacy oraz mieszkańcy Świdnicy, dało się słyszeć prośby o modlitwę, mieszkańcy przekazywali intencje, swoje troski i kłopoty pątnikom, którzy obiecali pamięć. Etap do Pieszyc to około 18 km. Nie należy więc do najdłuższych. Dzień choć pochmurny i wietrzny, nie zmoczył pielgrzymów. Postój w Opoczce i Lutomi oraz przejście przez Piskorzów miejscowi osłodzili domowymi wypiekami. Pielgrzymi w doskonałych nastrojach dotarli około g.17.15. do bazy noclegowej tuż przy świątyni p.w. Św. Antoniego. Gościnni mieszkańcy na czele z proboszczem ks. prał. Edwardem Dzikiem zadbali aby im niczego nie zabrakło. W pobliskiej szkole można było się wykąpać, a nawet zostać na nocleg.

Apel – Pieszyce kościół św. Antoniego

… jesteśmy w epoce Kościoła, a więc w epoce Ducha Świętego, wszystko to co się dzieje, dzieje się z Mocy Ducha Świętego. Cała działalność sakramentalna odbywa się w Mocy Ducha Świętego… ( bp. Ignacy Dec)

Tradycyjnie już wieczorna modlitwa Apelem odbyła się w świątyni. Zadowolenia z tego faktu nie krył gospodarz miejsca ks. Dzik. – Dziękuję wam, że już po raz ósmy odwiedzacie na swoim pątniczym szlaku Pieszyce. – zwracał się do zebranych. – Ta obecność zawsze napawa nas radością, jesteście tu mile widziani. Śpiewaną modlitwę poprowadziła grupa Odnowy w Duchu Świętym z Kudowy – Zdroju. Wzywali Ducha Świętego do ożywienia wiary i modlitwy. Piękną modlitwę przeplatano krótkimi fragmentami wypowiedzi Błogosławionego Jana Pawła II. Całość została przyjęta owacyjnie przez zebranych w świątyni. Przed błogosławieństwem pielgrzymkowe ogłoszenia przekazał ks. Romuald. – Jutro pobudka o g.5.30, ale dam wam dziesięciominutową bonifikatę i wstajemy o g.5.20. – dodał uśmiechem. Przed błogosławieństwem zwrócił się również do zebranych obecny bp. Ignacy. – Bardzo dziękuję wam za wspólne dzisiejsze przeżycia, rano podczas Mszy w katedrze, podczas drogi i teraz w czasie Apelu. Jesteśmy w epoce Kościoła  a więc w epoce Ducha Świętego, wszystko to co się dzieje, dzieje się z Mocy Ducha Świętego. Cała działalność sakramentalna odbywa się w Mocy Ducha Świętego.  - podkreślał. -  Widzę, że jesteście pierwszymi przyjaciółmi Ducha Świętego – mówił wskazując na grupę Odnowy w Duchu Święty. – Nam wszystkim życzę ciągłego odnawiania przyjaźni z Duchem Świętym. Biskup zamartwiał się chłodem panującym na dworze, ale cytując niedawno zmarłego śp. Andrzeja Zalewskiego, który prowadził Eko - Radio w Polskim Radio PR1 powiedział: „ Gorące serca ogrzeją wszystko”. Po błogosławieństwie około g. 22.  udano się na spoczynek.

Uprzejmie informujemy, że relacje i zdjęcia z każdego dnia pielgrzymkowego w zależności od możliwości technicznych, zamieszczone będą w godzinach wieczornych lub w najbliższym możliwym terminie.